Rabu, 2 Oktober 2013

RPH PK Tahun 2 (2.1 Mengetahui pelbagai jenis emosi, kepentingan dan cara mengurus emosi untuk meningkatkan kesihatan mental dalam kehidupan seharian)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSR) PENDIDIKAN KESIHATAN


Tarikh              :           26 Ogos 2013 (Isnin)
Masa                :          0740 – 0810  
Tempat            :          Bilik Darjah Tahun 2
Tahun(Kelas)   :           2
Bilangan Murid:           29 orang (11 lelaki, 18 perempuan)
Fokus Pembelajaran : 2.1 Mengetahui pelbagai jenis emosi, kepentingan dan cara mengurus emosi untuk meningkatkan kesihatan mental dalam kehidupan seharian.
Tajuk                : Pengurusan Mental dan Emosi (Jenis-jenis sikap)
Standard Pembelajaran : 2.1.3
Objektif : Pada akhir proses p&p ini murid-murid dapat:       
Psikomotor :    i. mengangkat tangan dan bergerak dengan aktif semasa aktiviti melabel jenis-jenis sikap.

            Kognitif :          i. menyatakan 3 daripada 5 jenis-jenis sikap yang positif dan negatif dalam mengurus perasaan diri sendiri dalam kehidupan seharian.
                                  
                                   
Afektif:            i. mengamalkan sikap positif untuk mengurus perasaan diri seperti rasa bersalah, bimbang, takut, marah, cemburu dan tidak selamat.
ii. mengamalkan sikap bertanggungjawab terhadap pembelajaran sendiri.

Kemahiran Berfikir: Mencirikan dan menghubungkait
Pengalaman sedia ada:  Murid-murid tahu jenis-jenis perasaan
Penerapan nilai    :     Bekerjasama dan jujur. 
Penggabungjalinan:   Pendidikan Moral.

BSPP    : Kad label, lembaran kerja. 


EMK: Kreativiti

BAHAGIAN
/MASA
AKTIVITI
BUTIR MENGAJAR/
FOKUS P&P
CATATAN & BSPP
Set Induksi
(5 minit)
1.         Perbincangan.
2.       Soal jawab.

·         Guru berbincang bersama murid mengenai topik “Bantu Membantu”.

·         Guru bersoal jawab bersama murid.
·         Soalan guru:
  1. Apakah contoh-contoh perbuatan yang baik?
  2. Apakah contoh-contoh perbuatan yang buruk?

·         Jawapan murid:
                     I.            Tolong-menolong, jujur, ikhlas, baik hati dll.
                   II.            Menipu, mencuri, tidak jujur, pentingkan diri sendiri dll.

·         Murid dibantu oleh guru untuk membuat hubungkait antara soalan yang diajukan dengan isi pelajaran dan seterusnya memperkenalkan tajuk “Jenis-jenis sikap”.  

KBKK
-         Mencirikan dan menghubungkait

Strategi
-         Berpusatkan murid
Perkembangan
(15 minit)







1.         Pengenalan isi pelajaran.
2.       Penerangan guru berkaitan jenis-jenis sikap.
3.       Aktiviti melabel.
4.       Soal jawab.
·         Sikap bermaksud perbuatan atau pandangan yang berdasarkan sesuatu pendapat (fikiran dll).

·         Guru memberikan penerangan berkaitan jenis-jenis sikap.
·         Murid diberikan kad label dan melabel mengikut jenis-jenis yang betul.  
·         Guru bersoal jawab dengan murid.
·         Soalan guru:
1.         Adakah anda setuju kad itu diletakkan ditempat yang betul?
2.       Kenapa?
·         Jawapan murid:
1.         Setuju atau tidak.
2.       Sebab bantú-membantu adalah sikap yang baik dll.

BBM
-         Kad label
Nilai
-         Prihatin & jujur

KBKK
-         Menghubung kait

Strategi
-         Berpusatkan murid

Kemuncak
(7 minit)

1.         Edaran lembaran kerja
2.       Bimbingan guru

·         Setiap murid dikehendaki duduk di tempat masing-masing.
·         Murid diberikan lembaran kerja.
·         Guru memberikan penerangan kepada cara menjawab lembaran kerja.
·         Dalam masa 5 minit, murid perlu menjawab soalan yang diberikan.
·         Murid LINUS dibimbing menjawab soalan pada lembaran kerja.
·         Guru mengumpulkan semua lembaran kerja yang telah disiapkan oleh murid.

BBM
-         Lembaran kerja
Nilai
-         Rajin

KBKK
-         Mencirikan

Strategi
-         Berpusatkan bahan
Penutup
(3 minit)

1.         Soal jawab.








2.       Rumusan P&P
2.1     Kognitif


2.2    Afektif
·         Guru bertanya kepada murid.
·         Soalan guru:
                     I.            Apakah jenis-jenis sikap positif dan negatif?

·         Jawapan murid:
                     I.            Baik hati, jujur, tamak, pentingkan diri sendiri dll.

·         Setiap individu perlu bersikap positif dalam menguruskan perasaan agar tidak menjejaskan diri sendiri misalnya melakukan perkara-perkara negatif contohnya membunug diri.

·         Kita perlu bekerjasama dan jujur antara satu sama lain dalam kehidupan seharian kita kerana individu yang tidak suka bekerjasama dan tidak jujur akan disisihkan daripada masyarakat. 
Nilai
-         Bekerjasama dan jujur
KBKK
-         Menghubungkait


Strategi
-         Berpusatkan murid

Tiada ulasan: