Isnin, 3 Februari 2014

Format Rancangan Pengajaran Harian BM KSSR 2014

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSR)
(KEMAHIRAN LISAN)


Tarikh /Hari       : 27.01. 2014
Hari                  : Isnin
Tahun               : 3 Cemerlang
Bil Murid           : 30 orang
Masa                : 9.10 – 10.10 pagi
Mata Pelajaran  : Bahasa Malaysia
Tema                : Kebudayaan
Tajuk                : Suasana Hari Raya

STANDARD KANDUNGAN
STANDARD PEMBELAJARAN
1.5  Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul

1.5.2  Menceritakan sesuatu perkara yang dibaca dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

      i.        Menceritakan suasana hari raya berdasarkan gambar dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

     ii.        Menceritakan suasana hari raya berdasarkan lirik lagu yang dibaca dengan menggunakan sekurang-kurangnya lima ayat tunggal dan tiga ayat majmuk.

Sistem Bahasa

·            Tatabahasa : Sintaksis – ayat tunggal  dan ayat majmuk
·            Kosa kata     : syawal, syukur, suasana, puasa, ketupat, rendang, wajik, dodol, rantauan

Pengisian Kurikulum

·         Ilmu                               : Muzik, Keusahawanan, Pendidikan Islam
·         Nilai Murni                    : Kesyukuran, Ketuhanan, Taat
·         Pendidikan Alam Sekitar : kecintaan akan keindahan desa
·         Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK
·         Kreativtii : Pergerakan kreatif - Imaginasi dan visualisasi , mencipta ucapan hari raya
·         Elemen Keusahawanan
EK 1: 1.4   Daya kreativiti dan inovasi : memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan banyak idea

Kemahiran Bernilai Tambah

·         KB: Menghubung kait
·         KP: Verbal linguistik, Intrapersonal, muzik dan kinestatik
  • BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang lirik lagu
·         Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan kebudayaan





Bahan bantu mengajar


Jenis
Bilangan
1
Komputer riba
1
2
LCD
1
3
Lirik lagu :  Suasana Hari Raya
18
4
Gambar tunggal
1
5
Borang rekod penilaian
i. Pemerhatian menggunakan borang penilaiam


1


Pengetahuan Sedia Ada : Murid mempunyai pengalaman berpuasa dan menyambut Hari Raya.

Langkah /masa
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Induksi Set (5 minit)

Soalan

1.   Namakan benda-benda yang ditunjukkan oleh guru.
2.   Apakah peristiwa yang boleh dikaitkan dengan benda-benda tersebut?

Isi pelajaran
Suasana Hari
Raya



·         Guru menunjukkan bahan-bahan maujud yang berkaitan dengan sambutan Hari Raya seperti kad raya, ketupat, pelita dll.

·         Guru bersoal jawab dengan murid.


·         Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran pada hari ini.
BBM
·         Bahan maujud

KB
·         Menghubung kaiit

BCB
·         Memproses maklumat

Pembelajaran Kontekstual
·         Menghubungkait kan dengan pengalaman dalam kehidupan


Langkah 1 (10 minit)

Lirik lagu Suasana Hari Raya

Berlalulah sudah ramadan sebulan berpuasa
Tiba syawal kita rayakan dengan rasa gembira
Anak muda di rantauan semuanya pulang ke desa
Ibu dan ayah keriangan bersyukur tak terkira

Bertukar senyuman dan salam ziarah-menziarahi
Tutur dan kata yang sopan saling memaafi
...
Aktiviti 1

·         Murid diperdengarkan rakaman lagu Suasana Hari Raya.
·         Murid menyanyi mengikut rakaman yang diperdengarkan.


Aktiviti 2
·         Guru mempamerkan lirik lagu.
·         Murid membaca lirik lagu dengan tepat, sebutan yang betul dan intonasi yang betul.
 
BBM
·            Teks lagu – Suasana Hari Raya
·            Rakaman lagu

KB
·         Menghubung kait

KP
·            Verbal linguistik
·            Muzik

Nilai Murni
·            Hormat-menghormati
·            Kasih sayang

Pembelajaarn kontekstual
·               Menghubungkaitkan pengalaman menyambut perayaan
Langkah 2
 ( 15 minit)

 Contoh: Kosa kata yang berkaitan dengan Gambar / Lirik Lagu:
  • Ketupat
  • Duit raya
  • Rendang
  • Pelita
  • Bersyukur
  • Ziarah
  • Keriangan
  • Dll


Aktiviti 1
·      Guru membahagikan murid kepada lima kumpulan.
·      Guru menunjukkkan gambar-gambar yang berhubung kait dengan lirik lagu.

Aktiviti 2
·      Guru meminta setiap kumpulan menyenaraikan kosa kata dalam lirik lagu yang berkaitan dengan gambar yang ditunjukkan.
·      Murid dikehendaki membina sekurang-kurangnya lima ayat tunggal dan tiga ayat majmuk dengan menggunakan kosa kata dan perkataan-perkataan lain yang terdapat dalam lirik lagu.


BBM
·            Kad gambar

Contoh:
 
 
 










Pendekatan
·         Induktif

Teknik
·         Perbincangan

KP
·            Intrapersonal
·            Verbal linguistik
Nilai Murni
·            Kesyukuran
·            Hormat-menghormati

Penilaian objektif
·            Kosa kata yang disenaraikan.
·            Senarai ayat tunggal  dan ayat majmuk yang dibina oleh murid.

Langkah 3  ( 25 minit)


 

Cerita yang disampaikan oleh wakil setiap kumpulan.







Senarai ayat tunggal dan ayat majmuk yang digunakan oleh murid dalam cerita yang disampaikan.




Cerita yang disampaikan oleh murid berdasarkan pengalaman masing-masing.

Kad ucapan yang dibuat oleh murid

Aktiviti 1

1.    Guru meminta wakil daripada setiap kumpulan untuk bercerita berdasarkan gambar, lirik lagu yang telah dibaca dan ayat-ayat yang telah dibina.
2.    Kumpulan lain diminta menilai persembahan cerita dengan menggunakan borang penilaian markah.
3.    Guru mengulas persembahan kumpulan.

Aktiviti 2

1.     Guru meminta murid-murid yang lain
        mengenal pasti ayat tunggal dan ayat
        majmuk yang digunakan dalam cerita yang
        disampaikan oleh setiap wakil kumpulan.


Pengayaan

1.     Murid diminta menceritakan pengalaman
        menyambut  perayaan kaum masing- 
        masing dengan menggunakan ayat tunggal
        dan ayat majmuk yang betul.

Pemulihan

1.       Menyatakan sekurang-kurangnya  tiga jenis kuih-muih tradisional  semasa hari raya
BBM
·         Gambar kanak-kanak
·         Lirik lagu
·         Kad gambar

KP
·   Verbal Linguistik
·   Intrapersonal

Penilaian Objektif:
·         Guru memastikan murid bercerita dengan tepat, sebutan yang betul dan intonasi yang betul.
·         Senarai semak
·         Rujuk Jadual berikut.




kategori
Kriteria
Cemerlang
(5 bintang)
sebutan yang sangat jelas dan intonasi yang betul
Baik
(3 bintang)
sebutan yang jelas dan intonasi yang betul
Lemah
(1 bintang)
sebutan yang kurang jelas dan intonasi yang betul



Penutup
5 minit

Penutup Kognitif
Rumusan isi pelajaran
Sambutan hari perayaan dapat mengeratkan perpaduan dalam kalangan masyarakat yang berbilang kaum.

Sosial :
Menyanyi sambil mengaksikan lagu “Suasana Hari Raya” secara beramai-ramai.

  • Guru meminta murid merumuskan isi pelajaran dengan mengaitkan gambar-gambar dengan suasana Hari Raya.

  • Guru dan murid bersama-sama menyanyikan lagu Suasana Hari Raya dengan iringan muzik.
BBM
·      LCD
·      Skrin
·      Lirik lagu
KB
·      Merumus
Nilai
·         Kebersihan
·         Kesyukuran

KP:
·      Verbal linguistik
·      Intrapersonal



Aktiviti Susulan: Menulis tiga rangkap pantun yang berkaitan dengan perayaan yang disambut oleh murid.

Tiada ulasan: