Khamis, 17 Januari 2013

RPH PKE Tahun 3 (Tunjang 1) Oleh Desmond Daniel Ak Copta




RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

Mata Pelajaran :          Pendidikan Kesihatan
Tarikh              :           25 Ogos 2012
Masa                :          0800 - 0830
Tempat            :          Dewan Serbaguna
Tahun(Kelas)   :           Tahun 3 Riang
Bilangan Murid:           20 orang
Tunjang Pembelajaran:  1.  Kesihatan Diri dan Keluarga
Tajuk                :          3. Kekeluargaan
Sub-tajuk         :          a. Keluarga sendiri
                                   b. Salasilah Keluarga
Objektif : Pada akhir proses p&p ini murid-murid dapat:       
Psikomotor :    i.   mengangkat tangan dan berdiri untuk bercerita di hadapan kelas.
ii.  bergerak di dalam kelas semasa aktiviti perbincangan bersama guru dan murid.

            Kognitif :          i.   menceritakan 3 daripada 5 peristiwa penting yang berlaku dalam keluarga sendiri.
                                    ii.  melakar salasilah keluarga

Afektif:            i.   menunjukkan perasaan bekerjasama semasa aktiviti perbincangan,
                        ii.  mengamalkan sikap prihatin dalam membantu rakan yang memerlukan.

Kemahiran Berfikir: Membuat urutan, menilai, menghubungkait
Pengalaman sedia ada:  Murid-murid mempunyai keluarga yang lengkap
Penerapan nilai    :         Keprihatinan, mengambil berat, kejujuran
Penggabungjalinan:       Matematik

BSPP   :   Gambar keluarga, kertas A4 & pensil warna.




               

BAHAGIAN
/MASA
AKTIVITI
BUTIR MENGAJAR/
FOKUS P&P
CATATAN & BSPP
Set Induksi
(4 minit)
1.         Tunjuk gambar keluarga.
2.       Soal jawab.

·         Guru menunjukkan:
  1. Gambar keluarga.

·         Guru bersoal jawab bersama murid.
·         Soalan guru:
  1. Apakah yang ditunjukkan?
  2. Berapakah bilangan adik beradik?

·         Jawapan murid:
                     I.            Gambar keluarga/ abang/ adik/ ibu dan bapa / kakak/ datuk dan nenek.
                   II.            5 orang dll.

·         Murid dibantu oleh guru untuk membuat hubungkait antara alat yang ditunjukkan dengan isi pelajaran dan seterusnya memperkenalkan tajuk “Kekeluargaan”.

                                              
BBM
-         Gambar keluarga
Nilai
-         Bekerjasama

KBKK
-         Menghubungkait

Strategi
-         Berpusatkan murid
Perkembangan
(12 minit)
Perkembangan 1
(6 minit)















Perkembangan 2
(6 minit)


1.         Pengenalan isi pelajaran.
2.       Bercerita berkenaan keluarga.
3.       Soal jawab.















4.       Tayangan slaid berkenaan salasilah keluarga.
5.       Soal jawab.
·         Kebolehan murid mengenali keturunan setiap ahli keluarga boleh mengeratkan perhubungan kekeluargaan.
·         Guru memberitahu bahawa mereka perlu bercerita berkaitan keluarga mereka.
·         Guru pilih murid yang bercerita.
·         Guru bersoal jawab bersama murid.
·         Soalan guru:
                     I.            Nayatakan 5 peristiwa penting yang berlaku kepada keluarga anda?

·         Jawapan murid:
                     I.            Makan angin bersama-sama/ sambut hari jadi/ kematian ahli keluarga/ hari keluarga/ berkelah/ makan sama-sama dll.





·         Guru menunjukkan slaid berkenaan salasilah keluarga.
·         Guru minta murid berikan perhatian kepada slaid.

·         Guru bersoal jawab dengan murid.
·         Soalan guru:
                     I.            Berapakah bilangan adik beradik pada slaid ini?
                   II.            Berdasarkan lakaran salasilah keluarga, siapakah abang, kakak dan adik pada slaid ini?

·         Jawapan murid:
                     I.            4 orang/ dll
                   II.            Berdasarkan slaid yang ditunjukkan

·         Guru memberi respons kepada setiap apa yang disoal oleh murid-murid.

BBM
-          
Nilai
-         Prihatin
-         Ambil berat

KBKK
-         Membuat urutan

Strategi
-         Berpusatkan murid

Kemuncak
(10 minit)

1.         Lakaran salasilah keluarga.
2.       Semakan lakaran salasilah keluarga.
·         Setiap murid dikehendaki duduk di tempat masing-masing.
·         Guru mengedarkan sehelai kerta berukuran A4.
·         Guru menerangkan soalan kuiz.
·         Guru menunjukkan contoh lakaran salasilah keluarga.
·         Dalam masa 5 minit, murid perlu menjawab soalan yang diberikan.
·         Murid perlu menamakan setiap keluarga mereka lakaran mereka.
·         Guru akan membimbing murid-murid menyediakan lakaran tersebut.
·         Selepas 5 minit, murid dikehendaki bertukar karya dengan rakan mereka.
·         Murid-murid perlu memberi respons kepada hasil karya rakan yang mereka semak itu.
·         Guru akan membimbing murid-murid.

BBM
-         Kertas A4
-         Pensil Warna
Nilai
-         Prihatin kepada diri sendiri
-         Jujur

KBKK
-         Menilai

Strategi
-         Berpusatkan murid
-         Berpusatkan bahan
Penutup
(4 minit)

1.         Soal jawab.










2.       Rumusan P&P
2.1     Kognitif



2.2    Afektif
·         Guru bertanya kepada murid.
·         Soalan guru:
                     I.            Adakah peristiwa yang berlaku kepada keluarga anda dianggap peristiwa gambira atau sebaliknya?
                   II.            Adakah peristiwa itu penting kepada anda?


·         Jawapan murid:
                     I.            Ya, gembira/ Tidak, sunyi/ tidak gembira/ tidak seronok .
                   II.            Ya/ tidak.

·         Setiap peristiwa yang berlaku kepada kita merupakan peristiwa penting tidak kira peristiwa tersebut gembira mahupun sebaliknya.

·         Setiap individu perlu bertanggungjawab dan prihatin kepada setiap ahli keluarga.
·         Sentiasa mengamalkan sikap berkerjasama dalam setiap tugasan yang diberikan baik kepada guru, keluarga mahupun rakan-rakan.
Nilai
-         Prihatin
-         Jujur
KBKK
-         Menilai  


Strategi
-         Berpusatkan murid

Tiada ulasan: