RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSR) PENDIDIKAN KESIHATAN
Tarikh
: 26 Ogos 2013 (Isnin)
Masa
: 0740 – 0810
Tempat :
Bilik Darjah Tahun 2
Tahun(Kelas) : 2
Bilangan Murid: 29
orang (11 lelaki, 18 perempuan)
Fokus Pembelajaran : 2.1 Mengetahui pelbagai jenis emosi,
kepentingan dan cara mengurus emosi untuk meningkatkan kesihatan mental dalam
kehidupan seharian.
Tajuk
: Pengurusan Mental dan Emosi (Jenis-jenis sikap)
Standard Pembelajaran : 2.1.3
Objektif : Pada akhir proses p&p ini murid-murid
dapat:
Psikomotor : i. mengangkat tangan dan bergerak dengan aktif semasa aktiviti melabel jenis-jenis sikap.
Kognitif : i.
menyatakan 3 daripada 5 jenis-jenis
sikap yang positif dan negatif dalam mengurus perasaan diri sendiri dalam
kehidupan seharian.
Afektif: i. mengamalkan sikap positif untuk mengurus perasaan diri
seperti rasa bersalah, bimbang, takut, marah, cemburu dan tidak selamat.
ii. mengamalkan sikap bertanggungjawab terhadap
pembelajaran sendiri.
Kemahiran Berfikir: Mencirikan dan menghubungkait
Pengalaman sedia ada: Murid-murid tahu jenis-jenis perasaan
Penerapan nilai :
Bekerjasama dan jujur.
Penggabungjalinan: Pendidikan Moral.
BSPP :
Kad label, lembaran kerja.
EMK: Kreativiti
BAHAGIAN
/MASA
|
AKTIVITI
|
BUTIR MENGAJAR/
FOKUS P&P
|
CATATAN & BSPP
|
Set Induksi
(5 minit)
|
1.
Perbincangan.
2.
Soal
jawab.
|
·
Guru berbincang bersama murid mengenai topik
“Bantu Membantu”.
·
Guru bersoal jawab bersama murid.
·
Soalan guru:
·
Jawapan murid:
I.
Tolong-menolong, jujur, ikhlas, baik hati dll.
II.
Menipu, mencuri, tidak jujur, pentingkan diri
sendiri dll.
·
Murid dibantu oleh guru untuk membuat hubungkait
antara soalan yang diajukan dengan isi pelajaran dan seterusnya memperkenalkan
tajuk “Jenis-jenis sikap”.
|
KBKK
-
Mencirikan
dan menghubungkait
Strategi
-
Berpusatkan
murid
|
Perkembangan
(15 minit)
|
1.
Pengenalan
isi pelajaran.
2.
Penerangan
guru berkaitan jenis-jenis sikap.
3.
Aktiviti
melabel.
4.
Soal
jawab.
|
·
Sikap bermaksud perbuatan atau pandangan yang
berdasarkan sesuatu pendapat (fikiran dll).
·
Guru memberikan penerangan berkaitan jenis-jenis
sikap.
·
Murid diberikan kad label dan melabel mengikut
jenis-jenis yang betul.
·
Guru bersoal jawab dengan murid.
·
Soalan guru:
1.
Adakah anda setuju kad itu diletakkan ditempat
yang betul?
2. Kenapa?
·
Jawapan murid:
1.
Setuju atau tidak.
2. Sebab
bantú-membantu adalah sikap yang baik dll.
|
BBM
-
Kad
label
Nilai
-
Prihatin
& jujur
KBKK
-
Menghubung
kait
Strategi
-
Berpusatkan
murid
|
Kemuncak
(7 minit)
|
1.
Edaran
lembaran kerja
2.
Bimbingan
guru
|
·
Setiap murid dikehendaki duduk di tempat
masing-masing.
·
Murid diberikan lembaran kerja.
·
Guru memberikan penerangan kepada cara menjawab
lembaran kerja.
·
Dalam masa 5 minit, murid perlu menjawab soalan
yang diberikan.
·
Murid LINUS dibimbing menjawab soalan pada
lembaran kerja.
·
Guru mengumpulkan semua lembaran kerja yang telah
disiapkan oleh murid.
|
BBM
-
Lembaran
kerja
Nilai
-
Rajin
KBKK
-
Mencirikan
Strategi
-
Berpusatkan
bahan
|
Penutup
(3 minit)
|
1.
Soal
jawab.
2.
Rumusan
P&P
2.1
Kognitif
2.2
Afektif
|
·
Guru bertanya kepada murid.
·
Soalan guru:
I.
Apakah jenis-jenis sikap positif dan negatif?
·
Jawapan murid:
I.
Baik hati, jujur, tamak, pentingkan diri sendiri
dll.
·
Setiap individu perlu bersikap positif dalam
menguruskan perasaan agar tidak menjejaskan diri sendiri misalnya melakukan
perkara-perkara negatif contohnya membunug diri.
·
Kita perlu bekerjasama dan jujur antara satu sama
lain dalam kehidupan seharian kita kerana individu yang tidak suka
bekerjasama dan tidak jujur akan disisihkan daripada masyarakat.
|
Nilai
-
Bekerjasama
dan jujur
KBKK
-
Menghubungkait
Strategi
-
Berpusatkan
murid
|
1 ulasan:
Your article is extremely useful.Everyday your diary inspire ME nice deal} and helped to develop one thing new like I actually have developed a replacement app apple juice nutrition facts this is often great and pleasurable.Thanks for the awing posts , please keep updated often.
Catat Ulasan