RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSR) PENDIDIKAN KESIHATAN
Tarikh
: 22 Julai 2013 (Isnin)
Masa
: 0740 – 0810
Tempat :
Bilik Darjah Tahun 2
Tahun(Kelas) : 2
Bilangan Murid: 29
orang (11 lelaki, 18 perempuan)
Fokus Pembelajaran : 1.4 Mengetahui jenis dan kesan
penyalahgunaan bahan serta berkemahiran menangani situasi berisiko terhadap
diri, keluarga dan masyarakat.
Tajuk
: Penyalahgunaan Bahan
Standard Pembelajaran : 1.4.4 & 1.4.5
Objektif : Pada akhir proses p&p ini murid-murid
dapat:
Psikomotor : i. menyatakan TIDAK sekurang-kurangnya 3 daripada 5 kepada pelawaan
penyalahgunaan bahan terlarang.
Kognitif : i.
menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 jenis bahan-bahan terlarang.
Afektif: i. mengamalkan gaya
hidup sihat dengan tidak menyalahgunakan bahan terlarang.
ii. mengamalkan
sikap bertanggungjawab terhadap pembelajaran sendiri.
Kemahiran Berfikir: Mencirikan dan menghubung kait
Pengalaman sedia ada: Murid-murid tahu rokok,alkohol,dadah,gam, dan
racun.
Penerapan nilai :
Bertanggungjawab
Penggabungjalinan: Sains dan Pendidikan Moral.
BSPP :
Bahan maujud (kotak rokok, botol alkohol, ubat, gam dan racun), dan lembaran
kerja.
EMK: Kreativiti dan inovasi
BAHAGIAN
/MASA
|
AKTIVITI
|
BUTIR MENGAJAR/
FOKUS P&P
|
CATATAN & BSPP
|
Set Induksi
(5 minit)
|
1.
Tunjuk
bahan maujud (Kotak rokok, botol
alkohol, ubat, gam dan racun)
2.
Soal
jawab.
|
·
Guru menunjukkan:
·
Guru bersoal jawab bersama murid.
·
Soalan guru:
·
Jawapan murid:
I.
Tahu
II.
Rokok, arak, ubat, gam dan racun.
·
Murid dibantu oleh guru untuk membuat hubungkait
antara bahan maujud yang ditunjukkan dengan isi pelajaran dan seterusnya
memperkenalkan tajuk “Penyalahgunaan Bahan”.
|
BBM
-
Bahan
maujud
KBKK
-
Mencirikan
Strategi
-
Berpusatkan
murid
-
Berpusatkan
bahan
|
Perkembangan
(15 minit)
|
1.
Pengenalan
isi pelajaran.
2.
Tunjuk
bahan maujud (Kotak rokok, botol alkohol, ubat, gam dan racun)
3.
Penerangan
guru berkaitan jenis bahan terlarang.
-
Rokok
mengandungi pelbagai bahan toksik seperti nikotin, karbon monoksida, dan tar.
Bahan ini menyebabkan perokok mendapat penyakit jantung, barah paru-paru, dan
penyakit saluran pernafasan yang teruk. Asap rokok ini juga boleh menjejaskan
kesihatan orang lain yang tidak merokok.
-
Ubat
ialah bahan yang digunakan untuk mencegah dan menyembuhkan penyakit, tetapi
jika diambil secara berlebihan boleh memberikan kesan sampingan kepada kita.
-
Minuman
beralkohol juga dikenali sebagai minuman keras atau arak. Minuman beralkohol
boleh memabukkan dan menyebabkan peminum tidak berfikir waras dan mengawal
perlakuan mereka.
-
Racun
ialah bahan yang menyebabkan kematian. Contoh racun ialah racun tikus, racun
lipas dan racun rumpai.
-
Gam,
cat, minyak petrol dan thinner ialah contoh beberapa bahan yang disalahgunakan
sebagai bahan hidu. Bahan ini boleh mengkhayalkan seseorang dan menjejaskan
otak.
4.
Soal
jawab.
|
·
Penyalahgunaan bahan merujuk kepada penggunaan
bahan yang memudaratkan kesihatan seseorang.
·
Beberapa orang murid dipanggil untuk memegang
bahan maujud.
·
Guru memberi penerangan kepada setiap jenis-jenis
bahan tersebut.
·
Guru bersoal jawab dengan murid.
·
Soalan guru:
1.
Kamu mahu atau tidak mengambil bahan-bahan ini?
2. Kenapa?
·
Jawapan murid:
1.
Tidak
2. Sebab bahaya,
boleh mati, dan memudaratkan kesihatan.
|
BBM
-
Bahan
maujud
Nilai
-
Bertanggungjawab
KBKK
-
Menghubung
kait
Strategi
-
Berpusatkan
murid
-
Berpusatkan
bahan
|
Kemuncak
(7 minit)
|
1.
Edaran
lembaran kerja
2.
Bimbingan
guru
3.
Semakan
lembaran kerja.
|
·
Setiap murid dikehendaki duduk di tempat
masing-masing.
·
Murid diberikan lembaran kerja.
·
Guru memberikan penerangan kepada cara menjawab
lembaran kerja.
·
Dalam masa 5 minit, murid perlu menjawab soalan
yang diberikan.
·
Murid LINUS dibimbing menjawab soalan pada
lembaran kerja.
·
Guru mengumpulkan semua lembaran kerja yang telah
disiapkan oleh murid.
|
BBM
-
Lembaran
kerja
Nilai
-
Rajin
KBKK
-
Mencirikan
Strategi
-
Berpusatkan
bahan
|
Penutup
(3 minit)
|
1.
Soal
jawab.
2.
Rumusan
P&P
2.1
Kognitif
2.2
Afektif
|
·
Guru bertanya kepada murid.
·
Soalan guru:
I.
Adakah anda mahu mengambil bahan-bahan terlarang?
II.
Apakah jenis-jenis bahan terlarang”?
·
Jawapan murid:
I.
Tidak
II.
Rokok, arak, racun, gam, ubat.
·
Penyalahgunaan bahan-bahan seperti rokok, dadah,ubat,gam
dan racun boleh memudaratkan kesihatan diri.
·
Setiap individu perlu bertanggungjawab dan
prihatin kepada diri sendiri dengan mengamalkan gaya hidup yang sihat iaitu
dengan tidak mengambil bahan terlarang.
|
Nilai
-
Bertanggungjawab
KBKK
-
Menghubungkait
Strategi
-
Berpusatkan
murid
|
Tiada ulasan:
Catat Ulasan