Rabu, 2 Oktober 2013

RPH PK Tahun 5 (Gaya Hidup SIhat-Pemakanan)


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

Mata Pelajaran :          Pendidikan Kesihatan
Tarikh              :           30 Julai 2013
Masa                :          0710 - 0740
Tempat            :          Bilik Darjah Tahun 5
Tahun(Kelas)   :           Tahun 5
Bilangan Murid:           30 orang (19 lelaki 11 perempuan)
Tunjang Pembelajaran:  2. Gaya Hidup Sihat
Tajuk                :          2.1 Pemakanan
Sub-tajuk         :           a. Pengenalan cara makan yang sihat untuk pertumbuhan badan
Objektif : Pada akhir proses p&p ini murid-murid dapat:        
Psikomotor :    i.   mengangkat tangan dan berdiri untuk menjawab soalan,
ii.  bergerak di dalam kelas semasa aktiviti perbincangan bersama guru dan murid.

            Kognitif :          i.   mengenalpasti cara pemilihan makanan yang sesuai untuk pertumbuhan badan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 dengan betul
                                    ii.  menyenaraikan jenis makanan yang baik untuk pertumbuhan badan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 dengan betul.

Afektif:            i.   menunjukkan perasaan bekerjasama semasa aktiviti perbincangan,
                        ii.  mengamalkan sikap prihatin dalam membantu rakan yang memerlukan.

Kemahiran Berfikir: Memberi sebab, menghubungkaitkan 
Pengalaman sedia ada:  Murid-murid pernah sedih dan marah
Penerapan nilai    :          Bekerjasama dan prihatin
Penggabungjalinan:       Pendidikan Moral dan Sains

BSPP   :  Kad imbasan (2), lembaran kerja (30)

Rujukan : Healthy Lifestyle Campaign 1997, Healthy Eating : Manual Prime and Supportive Messages, Ministry of Health Malaysia

BAHAGIAN
/MASA
AKTIVITI
BUTIR MENGAJAR/
FOKUS P&P
CATATAN & BSPP
Set Induksi
(5      minit)
  1. Sumbang saran
  2. Soal jawab.
·         Guru memberikan satu soalan kepada murid-murid.
·         Soalan guru:
                     I.            Apakah makanan yang diberikan kepada anda semasa bayi dan sekarang?
·         Murid memberikan maklum balas terhadap soalan guru.

·         Guru bersoal jawab bersama murid selepas sumbang saran.
·         Soalan guru:
  1. Pernahkan anda minum susu dan makan sayur-sayuran dan buah-buahan?
  2. Kenapa?

·         Jawapan murid:
                     I.            Pernah
                    II.            Untuk kesihatan, supaya tidak sakit, supaya cepat besar dll.

·         Murid dibantu oleh guru untuk membuat hubungkait antara  hasil sumbang saran dan soalan yang diajukan dengan isi pelajaran dan seterusnya memperkenalkan tajuk “Pemakanan yang sihat untuk pertumbuhan badan”.

                                              
Nilai
  • Prihatin terhadap diri sendiri

KBKK
  • Menghubungkait

Strategi
  • Berpusatkan murid
Perkembangan
(15 minit)
  1. Pengenalan isi pelajaran.
  2. Berada dalam kumpulan (5 kumpulan = 6 orang)
  3. Edaran kad imbasan
  4. Soal jawab
  5. Perbincangan dalam kumpulan mengenai pemilihan jenis makanan yang sihat untuk pertumbuhan badan.

·         Piramid makanan ialah satu carta yang membantu kita untuk merancang pengambilan jenis-jenis makanan dan sukatan makanan yang sesuai untuk kita setiap hari .
·         Buat 5 kumpulan.
·         Wakil setiap kumpulan datang ke hadapan.
·         Ambil dua kad imbasan setiap seorang.
·         Tunjukkan kepada ahli kumpulan.
·         Guru bersoal jawab dengan murid.
·         Soalan guru:
                     I.            Apa yang kamu dapat lihat pada kad tersebut?
                    II.            Bagaimana cara memilih makanan yang sihat


·         Jawapan murid:
                     I.            Piramid makanan dan senarai makanan.
                    II.            Melalui piramid makanan

·         Dalam kumpulan yang sama, bincangkan dan senaraikan makanan yang sihat mengikut jenis-jenis makanan.

BBM
  • Kad imbasan
Nilai
  • Bekerjasama

KBKK
  • Menghubungkait

Strategi
  • Berpusatkan bahan
Kemuncak
(7 minit)
  1. Pembentangan hasil perbincangan
  2. Soal jawab
·         Setiap kumpulan perlu membaca hasil perbincangan kumpulan masing-masing di hadapan.
·         Guru bersoal jawab dengan murid:
·         Soalan guru:
1.         Adakah kamu bersetuju dengan pemilihan jenis makanan yang disediakan?
2.       Mengapa?
·         Jawapan murid?
1.         Setuju atau tidak
2.       Perlu ikut piramid makanan dll.
BBM
  • Kad imbasan
Nilai
  • Bekerjasama

KBKK
  • Memberi sebab dan menghubungkait

Strategi
  • Berpusatkan bahan
Penutup
(3 minit)
  1. Edaran lembaran kerja   
  2. Soal jawab.








3.         Rumusan P&P
3.1        Kognitif



3.2        Afektif
·         Guru bertanya kepada murid.
·         Soalan guru:
1.         Berikan contoh makanan yang sihat untuk pertumbuhan badan?

·         Jawapan murid:
1.         Susu, buah-buahan, sayur-sayuran, nasi dan air minuman.

·         Makanan yang dimakan akan menentukan kesihatan diri seseorang individu. Makanan yang sihat bukan sahaja memberikan tenaga, malah memastikan otak cerdas dan badan cergas serta badan sihat.

·         Sentiasa berkerjasama semasa perbincangan dan perlu prihatin terhadap pertubumbuhan badan dengan mengambil makanan yang sihat.
BBM
  • Lembaran kerja

Nilai
  • Hormat menghormati

KBKK
  • Menghubungkait


Strategi
  • Berpusatkan murid

Tiada ulasan: