RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSR) PENDIDIKAN KESIHATAN
Tarikh
: 2 September 2013 (Isnin)
Masa
: 0740 – 0810
Tempat :
Bilik Darjah Tahun 2
Tahun(Kelas) : 2
Bilangan Murid: 29
orang (11 lelaki, 18 perempuan)
Fokus Pembelajaran : 2.1 Mengetahui pelbagai jenis emosi,
kepentingan dan cara mengurus emosi untuk meningkatkan kesihatan mental dalam
kehidupan seharian.
Tajuk
: Pengurusan Mental dan Emosi (Jenis Perasaan Apabila Berlaku Pertambahan
dan Kehilangan Ahli Keluarga)
Standard Pembelajaran : 2.1.4
Objektif : Pada akhir proses p&p ini murid-murid
dapat:
Psikomotor : i. mengangkat tangan dan bergerak dengan aktif semasa aktiviti melabel jenis-jenis sikap.
Kognitif : i.
mengenal pasti 3 daripada 5 jenis-jenis
perasaan yang wujud akibat perubahan yang berlaku dalam keluarga dan
persekitaraan seperti pertambahan dan
kehilangan ahli dalam keluarga.
ii.
menyatakan 3 daripada 5 jenis-jenis perasaan.
Afektif: i. mengamalkan sikap positif untuk mengurus perasaan diri
seperti rasa bersalah, bimbang, takut, marah, cemburu dan tidak selamat.
ii. mengamalkan sikap bertanggungjawab terhadap
pembelajaran sendiri.
Kemahiran Berfikir: Mencirikan dan menghubungkait
Pengalaman sedia ada: Murid-murid tahu jenis-jenis perasaan
Penerapan nilai :
Jujur
Penggabungjalinan: Pendidikan Moral.
BSPP :
Kad label, lembaran kerja.
EMK: Kreativiti
BAHAGIAN
/MASA
|
AKTIVITI
|
BUTIR MENGAJAR/
FOKUS P&P
|
CATATAN & BSPP
|
Set Induksi
(5 minit)
|
1.
Perbincangan.
2.
Soal
jawab.
|
·
Guru berbincang bersama murid mengenai topik
“Kelahiran Adik Baru dan Kematian Ahli KEluarga”.
·
Guru bersoal jawab bersama murid.
·
Soalan guru:
·
Jawapan murid:
I.
Ada atau tidak.
II.
Ada atau tidak.
III.
Seronok, gembira, sedih, menangis dll.
·
Murid dibantu oleh guru untuk membuat hubungkait
antara soalan yang diajukan dengan isi pelajaran dan seterusnya
memperkenalkan tajuk “Jenis
Perasaan Apabila Berlaku Pertambahan dan Kehilangan Ahli Keluarga”.
|
KBKK
-
Mencirikan
dan menghubungkait
Strategi
-
Berpusatkan
murid
|
Perkembangan
(15 minit)
|
1.
Pengenalan
isi pelajaran.
2.
Penerangan
guru berkaitan jenis-jenis perasaan yang wujud berkaitan tajuk pelajaran.
3.
Aktiviti
melabel.
4.
Soal
jawab.
|
·
Terdapat pelbagai jenis perasaan yang wujud
apabila berlakunya pertambahan dan kehilangan ahli keluarga misalnya sedih,
gembira, seronok dll.
·
Guru memberikan penerangan berkaitan jenis-jenis
perasaan yang wujud apabila berlakunya pertambahan dan kehilangan ahli
keluarga.
·
Murid diberikan kad dan murid tulis apa perasaan
mereka bagi setiap situasi yang diberikan.
·
Murid dikehendaki melekatkan kad perasaan
tersebut di papan tulis mengikut situasi yang betul.
·
Guru bersoal jawab dengan murid.
·
Soalan guru:
1.
Adakah perasaan itu wujud dalam diri anda?
2. Kenapa?
·
Jawapan murid:
1.
Ya.
2. Sebab dapat adik
baru, sebab ada keluarga mati dll.
|
BBM
-
Kad
label
Nilai
-
Jujur
KBKK
-
Menghubung
kait
Strategi
-
Berpusatkan
murid
|
Kemuncak
(7 minit)
|
1.
Edaran
lembaran kerja
2.
Bimbingan
guru
|
·
Setiap murid dikehendaki duduk di tempat
masing-masing.
·
Murid diberikan lembaran kerja.
·
Guru memberikan penerangan kepada cara menjawab
lembaran kerja.
·
Dalam masa 5 minit, murid perlu menjawab soalan
yang diberikan.
·
Murid LINUS dibimbing menjawab soalan pada
lembaran kerja.
·
Guru mengumpulkan semua lembaran kerja yang telah
disiapkan oleh murid.
|
BBM
-
Lembaran
kerja
Nilai
-
Rajin
KBKK
-
Mencirikan
Strategi
-
Berpusatkan
bahan
|
Penutup
(3 minit)
|
1.
Soal
jawab.
2.
Rumusan
P&P
2.1
Kognitif
2.2
Afektif
|
·
Guru bertanya kepada murid.
·
Soalan guru:
I.
Apakah jenis perasaan yang wujud apabila berlaku
pertambahan dan kehilangan ahli keluarga?
·
Jawapan murid:
I.
Gembira, seronok, takut, sedih dll.
·
Kita perlu menghargai apa yang kita perolehi
misalnya mendapat adik baru dan bersikap redha atas kematian yang berlaku.
Tidak perlu meratapi kematian kerana itu adalah lumrah hidup.
·
Kita perlu bersikap jujur dalam meluahkan
perasaan dan saling hormat menghormati antara satu sama lain.
|
Nilai
-
Jujur
KBKK
-
Menghubungkait
Strategi
-
Berpusatkan
murid
|
Tiada ulasan:
Catat Ulasan