RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN
Mata Pelajaran : Pendidikan
Kesihatan
Tarikh
: 12 September 2013 (Khamis)
Masa
: 0710 - 0740
Tempat : Pusat
Sumber SK Sg Paoh, Sarikei
Tahun(Kelas) : Tahun 5
Bilangan Murid: 30
orang (19 lelaki 11 perempuan)
Tunjang Pembelajaran: 3. Kebersihan dan keselamatan persekitaran
Tajuk
: 3.2 Penyakit berjangkit
Sub-tajuk : Jenis penyakit
Objektif : Pada akhir proses p&p ini murid-murid
dapat:
Psikomotor : i. melibatkan diri dengan aktif sepanjang
aktiviti pengajaran dan pembelajaran seperti mengangkat tangan untuk menjawab
soalan.
ii. menunjukkan aksi
seseorang yang telah dijangkiti penyakit berjangkit seperti menggaru bahagian
badan.
Kognitif : i. mengetahui
sekurang-kurangnya 3 daripada 5 jenis-jenis penyakit berjangkit
ii.
menerangkan sekurang-kurangnya 3
daripada 5 tanda-tanda awal seseorang dijangkiti penyakit.
Afektif: i. mengamalkan sikap bantú-membantu
antara satu sama lain terutama semasa aktiviti perkembangan dan kemuncak.
ii. mengamalkan
sikap bertanggungjawab terhadap pembelajaran sendiri
Kemahiran Berfikir: Mencirikan, menghubungkaitkan
Pengalaman sedia ada: Murid-murid tahu penyakit scabies (yang biasa
dihidapi oleh murid asrama)
Penerapan nilai : Bantu membantu, bertanggungjawab &
prihatin
Penggabungjalinan: Sains dan Pendidikan Moral
BSPP : Video, slaid persembahan, lembaran kerja (30)
BAHAGIAN
/MASA
|
AKTIVITI
|
BUTIR MENGAJAR/
FOKUS P&P
|
CATATAN & BSPP
|
Set Induksi
(5 minit)
|
|
·
Guru
menunjukkan:
·
Guru bersoal jawab bersama murid.
·
Soalan guru:
·
Jawapan murid:
I.
Penyakit kulit, scabies
II.
Ruam, gatal-gatal, bintik-bintik pada kulit
Murid dibantu
oleh guru untuk membuat hubungkait antara video yang ditunjukkan dengan isi
pelajaran dan seterusnya memperkenalkan tajuk “Jenis-jenis Penyakit
Berjangkit”.
|
BBM
-
Video
KBKK
Strategi
|
Perkembangan
(15 minit)
|
|
·
Penyakit berjangkit ialah penyakit yang boleh
menular daripada individu kepada individu yang lain. Antaranya adalah
selsema, batuk, taun, demam denggi, panau, dan kurap.
·
Guru memberikan penerangan berkaitan jenis-jenis
penyakit berjangkit contohnya:
I.
Selsema
II.
Batuk
III.
Taun
IV.
Demam denggi
V.
Kurap/Panau
·
Murid dan guru berbincang berkaitan tanda-tanda
penyakit bagi setiap jenis penyakit.
·
Soalan perbincangan:
I.
Apakah tanda-tanda kepada individu yang
dijangkiti penyakit berjangkit?
·
Guru bersoal jawab dan menerangkan isi
perbincangan yang berkaitan dengan tanda-tanda penyakit dan kategori penyakit
tersebut misalnya penyakit bawaan air dan vektor.
|
BBM
Nilai
KBKK
Strategi
|
Kemuncak
(7 minit)
|
|
·
Setiap murid dikehendaki duduk di tempat
masing-masing.
·
Murid diberikan lembaran kerja.
·
Guru memberikan penerangan kepada cara menjawab
lembaran kerja.
·
Dalam masa 5 minit, murid perlu menjawab soalan
yang diberikan.
·
Guru mengumpulkan semua lembaran kerja yang telah
disiapkan oleh murid.
|
BBM
Nilai
KBKK
Strategi
|
Penutup
(3 minit)
|
3. Rumusan
P&P
3.1 Kognitif
3.2 Afektif
|
·
Guru bertanya kepada murid.
·
Soalan guru:
I.
Nyatakn jenis-jenis penyakit berjangkit?
II.
Apakah tanda-tanda penyakit tersebut?
III.
Selsema dikategorikan sebagai penyakit bawaan
apa?
·
Jawapan murid:
I.
Selsema, taun, kurap, demam denggi
II.
Gatal-gatal, demam, hidung berair dll
III.
Bawaan udara
·
Kita sebagai individu yang sihat perlu menjaga
kebersihan diri dan persekitaran bagi menghindari penyakit berjangkit ini.
·
Terdapat banyak cara untuk mencegah penyakit
antaranya pastikan tiada air bertakung, cuci makanan sebelum makan atau
gunakan topeng muka apabila dijangkiti untuk elak daripada merebak.
·
Setiap individu perlu prihatin terhadap
rakan-rakan yang sakit dengan tidak menyisihkan diri daripada mereka dan
sentiasa bantú mereka menghadapi penyakit tersebut.
|
Nilai
KBKK
Strategi
|
Tiada ulasan:
Catat Ulasan