RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSR) PENDIDIKAN KESIHATAN
Tarikh
: 6 September 2013 (Jumaat)
Masa
: 0710 – 0740
Tempat :
Bilik Darjah Tahun 2
Tahun(Kelas) : 2
Bilangan Murid: 29
orang (11 lelaki, 18 perempuan)
Fokus Pembelajaran : 2.1 Mengetahui pelbagai jenis emosi,
kepentingan dan cara mengurus emosi untuk meningkatkan kesihatan mental dalam
kehidupan seharian.
Tajuk
: Pengurusan Mental dan Emosi (Cara Mengatasi Perasaan Yang Wujud Apabila
Berlaku Pertambahan dan Kehilangan Ahli Keluarga)
Standard Pembelajaran : 2.1.4
Objektif : Pada akhir proses p&p ini murid-murid
dapat:
Psikomotor : i. mengangkat tangan dan bergerak dengan aktif semasa aktiviti perbincangan dan soal jawab.
Kognitif : i.
menyatakan 3 daripada 5 cara mengatasi
perasaan yang timbul akibat daripada perubahan yang berlaku dalam keluarga dan
persekitaraan seperti pertambahan dan kehilangan ahli dalam keluarga.
ii.
mengenal pasti 3 daripada 5 jenis-jenis perasaan yang wujud akibat
perubahan yang berlaku dalam keluarga dan persekitaraan seperti pertambahan dan kehilangan ahli dalam
keluarga.
Afektif: i. mengamalkan sikap positif untuk mengurus perasaan diri
seperti rasa bersalah, bimbang, takut, marah, cemburu dan tidak selamat.
ii. mengamalkan sikap bertanggungjawab terhadap
pembelajaran sendiri.
Kemahiran Berfikir: Mencirikan dan menghubungkait
Pengalaman sedia ada: Murid-murid tahu jenis-jenis perasaan pada
pelajaran yang lalu
Penerapan nilai :
Jujur
Penggabungjalinan: Pendidikan Moral.
BSPP :
Video, slaid persembahan, lembaran kerja.
EMK: Kreativiti
BAHAGIAN
/MASA
|
AKTIVITI
|
BUTIR MENGAJAR/
FOKUS P&P
|
CATATAN & BSPP
|
Set Induksi
(5 minit)
|
1.
Tunjuk
video
2.
Soal
jawab.
|
·
Guru menunjukkan video.
·
Guru bersoal jawab bersama murid.
·
Soalan guru:
·
Jawapan murid:
I.
Walaupun sedih, ibu itu tetap hidup bergembira
dengan anak-anaknya.
II.
Kita perlu tabah, lakukan pelbagai aktiviti luar
dll.
·
Murid dibantu oleh guru untuk membuat hubungkait
antara soalan yang diajukan dengan isi pelajaran dan seterusnya
memperkenalkan tajuk “Cara
Mengatasi Perasaan Yang Wujud Apabila Berlaku Pertambahan dan Kehilangan Ahli
Keluarga”.
|
BBM
-
Video
KBKK
-
Mencirikan
dan menghubungkait
Strategi
-
Berpusatkan
murid
|
Perkembangan
(15 minit)
|
1.
Pengenalan
isi pelajaran.
2.
Penerangan
guru berkaitan cara mengatasi perasaan yang wujud
3.
Perbincangan
antara murid dan murid / murid dan guru
4.
Soal
jawab.
|
·
Setiap perasaan yang wujud dalam diri perlulah
diatasi dengan positif bagi mengelakkan perkara yang tidak diingini berlaku.
·
Guru memberikan penerangan berkaitan cara
mengatasi perasaan yang wujud apabila berlakunya pertambahan dan kehilangan
ahli keluarga.
·
Murid berbincang sesama rakan-rakan.
·
Murid dikehendaki berdiri di hadapan dan
menyatakan hasil perbincangan.
·
Guru bersoal jawab dengan murid.
·
Soalan guru:
1.
Apakah perasaan anda apabila terdapat ahli
keluarga anda meninggal dunia?
2. Bagaimana cara
mengatasi perasaan apabila berlaku kematian dalam kalangan ahli keluarga?
·
Jawapan murid:
1.
Sedih
2. Berfikiran
positif, redha, tidak terlalu memikirkannya dan berdoa.
|
BBM:
-
Slaid
persembahan
Nilai
-
Jujur
KBKK
-
Menghubung
kait
Strategi
-
Berpusatkan
murid
|
Kemuncak
(7 minit)
|
1.
Edaran
lembaran kerja
2.
Bimbingan
guru
|
·
Setiap murid dikehendaki duduk di tempat
masing-masing.
·
Murid diberikan lembaran kerja.
·
Guru memberikan penerangan kepada cara menjawab
lembaran kerja.
·
Dalam masa 5 minit, murid perlu menjawab soalan
yang diberikan.
·
Murid LINUS dibimbing menjawab soalan pada
lembaran kerja.
·
Guru mengumpulkan semua lembaran kerja yang telah
disiapkan oleh murid.
|
BBM
-
Lembaran
kerja
Nilai
-
Rajin
KBKK
-
Mencirikan
Strategi
-
Berpusatkan
bahan
|
Penutup
(3 minit)
|
1.
Soal
jawab.
2.
Rumusan
P&P
2.1
Kognitif
2.2
Afektif
|
·
Guru bertanya kepada murid.
·
Soalan guru:
I.
Nyatakan cara mengatasi perasaan yang wujud
apabila anda cemburu dan sedih?
·
Jawapan murid:
I.
Tabah, berfikiran positif, redha, menerimanya
seadanya dll.
·
Kita perlu menghargai apa yang kita perolehi
misalnya mendapat adik baru dan bersikap redha atas kematian yang berlaku.
Tidak perlu meratapi kematian kerana itu adalah lumrah hidup.
·
Kita perlu bersikap jujur dalam meluahkan
perasaan dan saling hormat menghormati antara satu sama lain.
|
Nilai
-
Jujur
KBKK
-
Menghubungkait
Strategi
-
Berpusatkan
murid
|
Tiada ulasan:
Catat Ulasan