RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI
|
Masa
: 0810 – 0840 (30 minit)
Tempat : Kelas
Tahun 4B
Tahun(Kelas) : Tahun 5 Gembira
Bilangan Murid: 15
orang ( 7 orang lelaki & 8 orang perempuan )
Tunjang Pembelajaran: 2. Kemahiran
Tajuk
: 2.1 Permainan (Bola Jaring)
Sub-tajuk :
Peraturan Asas Bola Jaring dan Jenis Hantaran.
Objektif : Pada akhir proses p&p ini murid-murid
dapat:
Psikomotor : i. menunjukkan contoh-contoh pelakuan hantaran
dalam bola jaring sekurang-kurangnya 3 daripada 5 jenis hantaran dengan betul.
Kognitif : i. menyatakan peraturan asas dalam permainan
bola jaring sekurang-kurangnya 3 daripada 5 peraturan dengan betul.
ii.
menyatakan contoh-contoh kesalahan dalam permainan bola jaring
sekurang-kurangnya 3 daripada 5 dengan betul.
iii.
menyatakan jenis-jenis hantaran dalam permainan bola jaring sekurang-kurangnya
3 daripada 5 dengan betul
.
Afektif: i. saling bantú
membantu antara rakan semasa menyiapkan lembaran kerja yang diagihkan.
ii. menunjukkan
kesungguhan yang tinggi dalam aktiviti pengajaran dan pembelajaran yang
dijalankan.
Kemahiran Berfikir: Menilai, menghubungkait
Pengalaman sedia ada: Murid-murid pernah bermain bola jaring pada
pengajaran lepas.
Penerapan nilai : Bekerjasama
Penggabungjalinan: Sains
BSPP : Gambar pelakuan pelbagai jenis hantaran (5),
slide persembahan, LCD projektor, lembaran kerja (15).
BAHAGIAN
/MASA
|
AKTIVITI
|
BUTIR MENGAJAR/
FOKUS P&P
|
CATATAN & BSPP
|
Set Induksi
(4 minit)
|
1.
Tunjuk
video perlawanan bola jaring.
2.
Soal
jawab.
|
·
Guru menunjukkan:
·
Guru bersoal jawab bersama murid.
·
Soalan guru:
·
Jawapan murid:
I.
Bola jaring
II.
Hantar aras dada/atas kepala/lantun
III.
Bola keluar/gerak kaki lebih/bola masuk/menolak
orang
·
Murid dibantu oleh guru untuk membuat hubungkait
antara video yang ditunjukkan dengan isi pelajaran dan seterusnya
memperkenalkan tajuk “Peraturan asas dan jenis hantaran dalam bola jaring”.
|
BBM
-
Video
pendek
Nilai
-
Bekerjasama
KBKK
-
Menilai
Strategi
-
Berpusatkan
murid
|
Perkembangan
(12 minit)
Perkembangan 1
(6 minit)
Perkembangan 2
(6 minit)
|
1.
Pengenalan
isi pelajaran.
2.
Tayangan
slaid
“Peraturan Asas Permainan Bola Jaring”
3.
Melabel
“Contoh-contoh kesalahan”.
4.
Perbincangan
kumpulan “Jenis-jenis hantaran”
5.
Pembentangan
hasil kerja.
6.
Soal
jawab.
|
·
Peraturan asas dalam permainan bola jaring adalah
peraturan umum yang perlu diketahui oleh semua peserta atau pemain. Antaranya
adalah gerak kaki, tempoh masa memegang bola, bola keluar. Melalui peraturan
asas ini kita akan tahu kesalahan-kesalahan yang biasa dilakukan.
·
Guru menunjukkan slaid “Peraturan Asas Permainan
Bola Jaring”.
·
Guru menunjukkan kad-kad label “Contoh-contoh
kesalahan”.
·
Contoh kad lebel :
Gerak kaki, tolakkan, halangan dan memegang
bola lebih masa.
·
Setiap murid perlu mengambil satu kad lebel.
·
Setiap murid perlu membaca dan menyatakan adakah
kad tersebut merupakan kesalahan dalam permainan bola jaring atau tidak.
·
Kemudian, murid perlu meletakkan kad lebel di
ruangan yang betul pada papan
tulis.
·
Murid dibahagikan kepada kumpulan kecil. (1
kumpulan 5 orang).
·
Dalam masa 2 minit, bincangkan 3 jenis hantaran
dalam bola jaring?
·
Selepas 2 minit, wakil kumpulan bentang hasil
perbincangan.
·
Guru akan menyoal kepentingan hantaran tersebut.
|
BBM
-
Slaid
persembahan
-
Kad
label
KBKK
-
Menilai
Strategi
-
Berpusatkan
murid
|
Kemuncak
(10 minit)
|
1.
Kuiz
“Lembaran Kerja”.
2.
Semakan
kuiz.
|
·
Setiap murid dikehendaki duduk di tempat
masing-masing.
·
Guru mengedarkan soalan kuiz kepada setiap murid.
·
Guru menerangkan soalan kuiz.
·
Dalam masa 10 minit, murid perlu menjawab soalan
yang diedarkan.
·
Selepas 10 minit, tukarkan kertas soalan dengan
rakan-rakan lain.
·
Murid-murid akan dipanggil dan memberi jawapan
berdasarkan jawapan pada kertas yang mereka semak.
·
Guru akan membimbing murid-murid menyemak kertas
tersebut.
|
BBM
-
Soalan
Kuiz (Objektif)
Nilai
-
Prihatin
kepada diri sendiri
KBKK
-
Menilai
Strategi
-
Berpusatkan
bahan
|
Penutup
(4 minit)
|
1.
Soal
jawab.
2.
Rumusan
P&P
2.1
Kognitif
2.2
Afektif
|
·
Guru bertanya kepada murid.
·
Soalan guru:
I.
Apakah contoh kesalahan dalam permainan bola
jaring?
II.
Berikan 3 jenis hantaran dalam bola jaring?
·
Jawapan murid:
I.
Gerak kaki / menolak pihak lawan/ menghalang
pihak lawan buat jaringan.
II.
Hantaran paras dada/ paras bahu/ hantaran lantun
·
Kesalahan tidak akan berlaku sekiranya kita
memahami peraturan asas permainan bola jaring.
·
Hantaran yang pelbagai mampu mengelirukan pihak
lawan.
·
Setiap individu perlu bersikap “Fair play”
apabila terlibat dalam sesuatu permainan dan perlu akur dengan keputusan
pengadil.
·
Berkerjasama bersama rakan semasa sesi
perbincangan.
|
Nilai
-
Bekerjasama
-
Bertanggungjawab
KBKK
-
Menghubungkait
Strategi
-
Berpusatkan
murid
|
Tiada ulasan:
Catat Ulasan