Isnin, 11 Ogos 2014

RPH PJ TAHUN 4 KSSR (MENGELECEK BOLA)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI [KSSR]

Tarikh              :          28 Februari 2014 (Jumaat)
Masa               :          0930 – 1000  
Tempat            :          Gelanggang Sekolah
Tahun(Kelas)   :         Tahun 4 Alamanda  
Bilangan Murid :         40 orang ( 15 lelaki & 25 perempuan)
Fokus Pembelajaran: 1.6  Berkebolehan melakukan kemahiran asas permainan kategori serangan dengan lakuan yang betul.
Tajuk                :   Mengelecek bola  
Standard Pembelajaran : 1.6.3, 2.6.3 & 5.1.5 
Objektif : Pada akhir proses p&p ini murid-murid dapat:       
Psikomotor :  i.  mengelecek bola menggunakan bahagian kaki dalam ruang yang ditentukan. 
ii. mengelecek bola menggunakan bahagian kaki ke pelbagai arah dalam ruang yang ditentukan.

            Kognitif :          i.  mengenal pasti ruang yang sesuai untuk bergerak dengan bola. 
                                   ii. mengenal pasti bahagian kaki yang digunakan untuk mengelecek bola. 
                                  
Afektif:            i.  mengenal pasti ruang yang selamat untuk melakukan aktiviti seperti mengelecek bola.
ii. menerima cabaran dan berasa seronok semasa melakukan aktiviti menghantar bola.

Kemahiran Berfikir: Menilai
Pengalaman sedia ada:  Murid-murid pernah bermain menggunakan bola.
Penerapan nilai          : Kerjasama
Penggabungjalinan     : Matematik

BSPP : Bola (40), kon (10)

EMK: Kreativiti dan inovasi





BAHAGIAN
/MASA
AKTIVITI
BUTIR MENGAJAR/
FOKUS P&P
ORGANISASI
ALATAN/
CATATAN
Memanaskan
Badan
(5 minit)
1.    Set Induksi




2.    Memanaskan badan melalui latihan










·         Menceritakan satu situasi permainan bola sepak bagaimana seorang pemain dapat membawa dan menjaringkan gol.

·         Berpasangan dan seorang pelajar memegang sebiji bola.
-         Seorang pelajar (tanpa bola) akan merebut bola yang dipegang oleh rakannya.
-         Rakannya akan sedaya upaya memegang bola tersebut sekuat yang boleh bagi mengelakkan bola dirampas oleh rakannya itu.
·         Hantar bola menggunakan tangan kepada rakan-rakannya secara bebas.
·         Hantar bola menggunakan kaki kepada rakan-rakan secara bebas.
·         Pergerakan dimulakan dengan ritma perlahan seterusnya secara pantas.
·         Berpasangan dan bebas.
 











Petunjuk:
G    = Guru
M    = Murid(Pegang Bola)
M    = Murid(Yang akan merebut                     bola)

·         Kedudukan ketika aktiviti hantaran. Bebas dan berselerak.
M         M          M        M       M

M         M          M        M       M

M         M          M        M       M


                        G
 
 










Petunjuk:
G   = Guru                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        
M  = Murid

Bola (20)
Perkembangan
(15 minit)


Perkembangan 1
 (7 minit)













Perkembangan 2
 (8 minit)

1.    Pengenalan isi pelajaran


2.    Aktiviti 1
(Feel The Ball)













3.    Aktiviti 2
(Menggelecek zig zag)

·         Aktiviti hari ini ialah pergerakan berirama iaitu “Mengelecek bola”.


·         Bawa bola menggunakan dalam kaki sejauh 10 meter kemudian balik semula ke garisan permulaan.
·         Ulang pelakuan menggunakan kaki yang bertentangan pula.
·         Bawa bola menggunakan kaki yang dirasakan selesa dan sesuai untuk bergerak ke hadapan.

Fokus Pembelajaran:
      I.        Kawal bola dengan selesa dan kemas.

·         Bawa bola menggunakan bahagian kaki yang dirasakan selesa.
·         Kawal bola dengan kemas dan selesa.
·         Bawa bola secara zig zag di antara kon yang disusun.

Fokus Pembelajaran:
·         Pastikan bola yang dikawal verada hampir dengan bahagian kaki.
5 barisan = 8 orang / barisan
                             G

 M    M    M    M    M    M    M    M   

 M    M    M    M    M    M    M    M   


Petunjuk
G = guru 
M = murid  


·         Aktiviti semasa latih tubi






                                                          G



 

 M M M M M M M M M M M M M   
    
Petunjuk:
G   = Guru
M = Murid
  
    = Jarak 10 meter.

 

= Garisan lurus

Bola (40), kon (10)



Catatan:
·         Demonstrasi dilakukan dahulu.
·         Jarak antara murid diberi penekanan supaya tidak berlaku pelangggaran dan murid selesa melakukan aktiviti.



Kemuncak
(7 minit)
“Mari Menggelecek”
·         Berdiri dan berada di dalam kawasan yang telah ditetapkan.
·         Kelecek bola di sekitar kawasan yang ditetapkan.
·         Cuba kelecek bola apabila berjumpa atau bertembung dengan rakan.
·         Murid yang berlanggar atau bola menyentuh bola murid lain akan terkeluar daripada permainan.
·         Kawasan kelecek akan dikecilkan setiap 1 minit.
·         Murid yang dapat kelecek bola tanpa bersentuhan atau berlanggar dengan murid lain akan dinobatkan sebagai pengelecek terbaik.

·         Tepukan diberikan kepada pengelecek terbaik dan akan membuat demonstrasi kepada rakan-rakan yang lain.
2 kumpulan = Lelaki @ perempuan / kumpu
 












Petunjuk:
G = Guru
M = Murid
    = Kon
Bola (40), kon (8)

Catatan:
·         Guru akan melakukan demonstrasi terlebih dahulu.
Penutup
(3 minit)
1. Menyejukkan Badan


















2. Rumusan Pelajaran
2.1  Rumusan kognitif &
      Psikomotor



2.2  Rumusan Afektif
-   Penerapan Nilai
-   Pujian / Teguran




3. Kerja Susulan
  

·         Berlari anak dalam kawasan yang ditetapkan bersama bola.
·         Membuat gelonggaran bersama dengan bola.
·         Buka kaki selebar setengah meter dan tegakkan badan.
·         Bongkokkan badan serendah yang mungkin sambil bola yang dipegang menyentuh rumput dengan kiraan 8.
·         Berdiri tegak dengan kaki dibuka seluas bahu dan rapatkan kedua belah tangan lurus di atas kepala dengan kiraan 8.
·         Tarik nafas melalui hidung dan tahan selama kira-kira 3 saat kemudian hembus melalui hidung dan mulut.

·         Pastikan bola yang dikawal verada rapat dengan kaki untuk mendapatkan kawalan yang baik.
·         Gunakan dalam kaki atau kekura kaki untuk mengawal bola.

·         Berikan kerjasama semasa melakukan aktiviti mengelecek.
·         Lakukan aktiviti mengikut arahan yang diberikan untuk elak kecederaan.


·         Melayari internet bagi mendapatkan kefahaman yang kukuh berkaitan kemahiran mengelecek.
·         Menonton perlawanan bola sepak yang disiarkan di televisyen.

          M  M  M  M  M  M
   M                                   M
M                                          M

                     G
 







Petunjuk:
G = Guru
M = Murid











Tiada ulasan: